Product Overview
The Cobra C3D-W is a 305mm two burner gas cooktop designed to attach to either the left or right end of any Cobra wok cooker. It adds two standard 22 MJ open burners for sauces, sides and general cooking directly alongside the wok station, keeping everything on one integrated line. Cast iron burner heads with vitreous enamelled caps and potstands, stainless steel exterior finish throughout. Available in natural gas or LPG.
Features
- 305mm wide, 800mm depth
- Fits to left or right end of any Cobra wok cooker
- 2 x 22 MJ open burners
- Cast iron burner heads
- Vitreous enamelled burner caps and potstands
- Stainless steel front, sides and splashback
- Stainless steel spill tray
- Flame failure as standard
- Variable high to low burner controls
- Lift-off burner caps and removable burners for cleaning
- All parts accessible for easy servicing
- Available in natural gas or LPG
Specifications
| Model | C3D-W |
| Burners | 2 x open burners |
| Burner output | 44 MJ total (2 x 22 MJ) |
| Width | 305mm |
| Depth | 800mm |
| Height | 771mm |
| With Splashback | 1280mm |
| Nett weight | 32kg |
| Gas connection | 3/4" male |
| Gas types | Natural gas or LPG |
Warranty Information
2 years on site parts and labour by Moffat nationwide