Product Overview
The Blue Seal G594-LS is a 600mm heavy duty commercial gas char grill on a fully modular leg stand. Fitted with two 33 MJ stainless steel burners independently controlled across a 592mm x 500mm cast iron grate surface, each zone can be run at different temperatures to suit different cuts and cooking demands simultaneously. The inclined grate position incorporates a flare reducing fin design that channels grease into the front collection drawer. Fully modular and designed to match the Blue Seal Evolution cooking suite. Available in natural gas or LPG. Also available as the G594-B bench model at $5,120 excl GST.
Features
- 600mm wide, 812mm depth
- 2 x 33 MJ stainless steel burners
- 592mm x 500mm cooking surface
- Heavy duty cast iron grates
- Reversible top grates for even or progressive heat zones
- Inclined grate position with flare reducing fin design
- Front grease collection channel and drawer
- Heavy duty cast iron burner radiants
- Aluminised steel baffles over grease trays
- Drop-on grill plates available
- Lift-out radiants, burners and baffles for cleaning
- Flame failure as standard
- Continuous pilot burner
- Piezo ignition to pilot burner
- Variable high to low burner controls
- Fully modular leg stand with shelf
- Adjustable front feet and rear rollers
- All parts accessible for easy servicing
- Available in natural gas or LPG
Specifications
| Model | G594-LS |
| Bench model | G594-B available |
| Burners | 2 x 33 MJ stainless steel |
| Total output | 66 MJ |
| Cooking surface | 592mm x 500mm |
| Width | 600mm |
| Depth | 812mm |
| Height | 915mm |
| With Splashback | 1085mm |
| Nett weight | 128kg |
| Gas connection | 3/4" male |
| Gas types | Natural gas or LPG |
Drop-on griddle plates
Optional cast iron drop-on griddle plates are available to replace any grate section, converting part or all of the cooking surface from char grill to flat griddle. Available in 300mm (model 230707, $550 excl GST) and 450mm (model 230710, $650 excl GST) widths. Multiple sections can be mixed in any position, giving complete flexibility to run char grill and flat grill simultaneously on the same unit.