Product Overview
The Blue Seal G598-LS is a 1200mm heavy duty commercial gas char grill on a fully modular leg stand. Fitted with four 33 MJ stainless steel burners independently controlled across a 1192mm x 500mm cast iron grate surface, it is built for high volume kitchens where multiple chefs need maximum grilling capacity. The inclined grate position incorporates a flare reducing fin design that channels grease into the front collection drawer. Fully modular and designed to match the Blue Seal Evolution cooking suite. Available in natural gas or LPG. Also available as the G598-B bench model at $7,390 excl GST.
Features
- 1200mm wide, 812mm depth
- 4 x 33 MJ stainless steel burners
- 1192mm x 500mm cooking surface
- Heavy duty cast iron grates
- Reversible top grates for even or progressive heat zones
- Inclined grate position with flare reducing fin design
- Front grease collection channel and drawer
- Heavy duty cast iron burner radiants
- Aluminised steel baffles over grease trays
- Drop-on grill plates available
- Lift-out radiants, burners and baffles for cleaning
- Flame failure as standard
- Continuous pilot burner
- Piezo ignition to pilot burner
- Variable high to low burner controls
- Fully modular leg stand with shelf
- Adjustable front feet and rear rollers
- All parts accessible for easy servicing
- Available in natural gas or LPG
Specifications
| Model | G598-LS |
| Bench model | G598-B available |
| Burners | 4 x 33 MJ stainless steel |
| Total output | 133 MJ |
| Cooking surface | 1192mm x 500mm |
| Width | 1200mm |
| Depth | 812mm |
| Height | 915mm |
| With Splashback | 1085mm |
| Nett weight | 227kg |
| Gas connection | 3/4" male |
| Gas types | Natural gas or LPG |
Drop-on grill plates
Optional cast iron drop-on grill plates are available to replace any grate section, converting part or all of the cooking surface from char grill to flat griddle. Available in 300mm (model 230707, $550 excl GST), 450mm (model 230710, $650 excl GST) and 600mm (model 230713, $780 excl GST) widths. Multiple sections can be mixed in any position, giving complete flexibility to run char grill and flat grill simultaneously on the same unit.