Product Overview
The Blue Seal G593-LS is a 450mm heavy duty commercial gas char grill on a fully modular leg stand. Fitted with a single 48 MJ stainless steel burner and heavy duty reversible cast iron top grates, it delivers high performance grilling in a compact footprint suited to smaller kitchens or tight cooking lines. The inclined grate position incorporates a flare reducing fin design that channels grease into the front collection drawer. Fully modular and designed to match the Blue Seal Evolution cooking suite. Available in natural gas or LPG. Also available as the G593-B bench model at $3,990 excl GST.
Features
- 450mm wide, 812mm depth
- 48 MJ stainless steel burner
- 442mm x 500mm cooking surface
- Heavy duty cast iron grates
- Reversible top grates for even or progressive heat zones
- Inclined grate position with flare reducing fin design
- Front grease collection channel and drawer
- Heavy duty cast iron burner radiants
- Aluminised steel baffles over grease trays
- Drop-on grill plates available
- Lift-out radiants, burners and baffles for cleaning
- Flame failure as standard
- Continuous pilot burner
- Piezo ignition to pilot burner
- Variable high to low burner controls
- Fully modular leg stand with shelf
- Adjustable front feet and rear rollers
- All parts accessible for easy servicing
- Available in natural gas or LPG
Specifications
| Model | G593-LS |
| Bench model | G593-B available |
| Burner | 1 x 48 MJ stainless steel |
| Total output | 48 MJ |
| Cooking surface | 442mm x 500mm |
| Width | 450mm |
| Depth | 812mm |
| Height | 915mm |
| With Splashback | 1085mm |
| Nett weight | 99kg |
| Gas connection | 3/4" male |
| Gas types | Natural gas or LPG |
Drop-on griddle plates
Optional cast iron drop-on griddle plates are available to replace any grate section, converting part or all of the cooking surface from char grill to flat griddle. The 300mm drop-on griddle plate (model 230707, $550 excl GST) is the recommended option for the 450mm model. Simply drop in place of a grate section to run char grill and flat grill simultaneously on the same unit.